5.2.2021

Ajťák

Běžné činnosti na počítači zvládám bez problémů. Zjišťuji, jak základní součásti počítače fungují. Vím, že počítač a internet s sebou přinášejí nejen zábavu, ale i užitek a některá úskalí

Patroni:     Maty      Klíště      Petr

3x        2x        2x        0-1x        1x        1x        1x        3-5x

1. Email

• Pošlu vedoucím email, do kterého přiložím obrázek skautské lilie.

2. Zkratky

• Naučím se alespoň 10 klávesových zkratek, které mi usnadní práci na počítači.

3. Šifra

• Rozluštím šifru v polském kříži, v Morseově abecedě a jednu jednodušší šifru

4. Z čeho je počítač?

• Zjistím si, z jakých základních součástí se skládá počítač či notebook. Najdu si na internetu obrázky těchto součástí, obrázky uložím a vytvořím dokument s jejich popisky.
  • Dokument buď vytisknu nebo pošlu vedoucímu emailem.
  • Na jedné předem domluvené družinové schůzce pak vedoucí přinese skutečný rozebraný počítač nebo notebook a já ostatním ukáži, kde která součástka v počítači či v notebooku je, a řeknu, k čemu slouží.

5. Kyberšikana

• Vysvětlím družině, co je to kyberšikana, a společně i s vedoucími vymyslíme, jak na ní zareagovat.

6. Zdraví

• Ztvárním obrázkem, co se může stát, pokud budu trávit příliš mnoho času u počítače

7. Virus /

• Zjistím, co je to počítačový virus. Nakreslím obrázek, jak se může dostat do počítače a natočím video, kde obrázek popisuji.

8. Průzkum /

• O místě, kam pojedeme na výpravu se skautem, či s rodiči, si vyhledám, co nejvíce informací. Při výletě je představím ostatním.

9. Kybernetická bezpečnost

• Vím jaká nebezpečí a hrozby na mě na internetu mohou číhat. Umím bezpečně používat internet: umím si vybrat bezpečné přístupové heslo, vím, které údaje o sobě a mých blízkých mohu sdílet.
  • Viděl jsem aspoň jedno vzdělávací video o chování se na internetu.
  • Úspěšně jsem splnil kvíz o chování na internetu.
  • O všem, co jsem zjistil poučím svou družinu

10. Rychlé psaní

• Na webové stránce si během alespoň deseti dní procvičím rychlé psaní a zlepším svoji rychlost, dokáži alespoň 100 úhozů za minutu
  • Také si zjistím, proč jsou písmena na klávesnici uspořádána, tak jak jsou a vysvětlím to rodičům

11. Programování

• Dobrovolný úkol
  • Zkusím si vytvořit jednoduchý program, popřípadě se domluvím s vedoucím, který mi úplné základy ukáže.