15.10.2018

Jízdenky na výpravy

Informace jsou platné k datu 16. října 2018.

Jak je to s jízdenkami zdarma po Praze? A proč potřebujeme vědět počet účastníků na výpravě vždy dopředu? Vysvětlení najdete v tomto krátkém článku 🙂

Jízdenky v Praze

Foto: TN.cz

Na většinu našich výprav vyrážíme vlakem buď ze Smíchova nebo z hlavního nádraží. Ale i tam se musíme nějak dostat, a proto ve většině pozvánkách na výpravy najdete v seznamu vybavení přestupní/nepřestupní jízdenku nebo Opencard/Lítačku.

Jak asi víte, děti do 15 let mají v pražské MHD (kromě okrajových příměstských pásem) jízdné zdarma. Proto, aby ho mohli nárokovat, musí mít ale Lítačku (dříve Opencard) či papírový doklad s nahraným dětským programem/kuponem. Od 10 do 15 let může být zaroveň cestující požádán o prokázání věku, například členskou kartou Junáka. Více informací naleznete na webu Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Pokud dítě nemá ani jeden z výše zmíněných dokladů, musí mít při jízdě platnou jízdenku, a to buď v hodnotě 12,- Kč nebo 16,- Kč.

 

Jízdenky na vlaky či meziměstské autobusy

Foto: Profimedia.cz

Jakmile to je jen trochu možné, volíme pro naše cesty vlaky Českých drah. Obecně považujeme cesty vlakem za bezpečnější a komfortnější než jízdy autobusem. České dráhy pak navíc mají dobře nastavený systém objednávek pro skupiny, takže máme zpravidla i místenky a nestává se nám tak, že by děti musely celou cestu stát.

Abychom takovou rezervaci mohli učinit, potřebujeme dopředu znát počet účastníků, se kterým můžeme operovat. Podle pravidel ČD se musí skupinová objednávka provést v předstihu alespoň 72 hodin. Proto je pro nás velmi důležité, abyste účast Vašich dětí potvrzovali či odmítali v uvedeném termínu, který vždy do pozvánky píšeme 🙂 Podobně jako u ČD to funguje i u ostatních dopravců, ať už vlakových či autobusových.

Od 1. září 2018 je také v platnosti vládní nařízení o slevách na jízdném pro děti, studenty a důchodce, a to ve výši 75%. Tuto nabídku pro naše výpravy samozřejmě budeme využívat, o to víc ale potřebujeme znát počet účastníků předem, protože toto nařízení může v exponovaných časech vést k rychlému zaplnění vytížených spojů.

 

Máte-li nějaké dotazy ohledně jízdného a nenašli jste na ně odpověď v tomto článku, určitě se ozvěte Syslovi na email sysel@skaut.cz 🙂