8.9.2021

Informace pro nové zájemce

I když nás to velmi mrzí a nejraději bychom vzali do oddílu každého, kdo chce být skautským vlčetem, náš oddíl má dlouhodobě plnou kapacitu a příjem nováčků tak probíhá velmi omezeně. Máme již mnoho let zavedený pořadník, do kterého se rodiče zapisují, mnohdy i s velkým předstihem.

Nabírání nováčků

Příliv nováčků probíhá zejména v září na začátku školního roku, kdy předáváme starší kluky do rukou skautského oddílu a můžeme tak pozvat další zájemce, kteří již nastupují alespoň do 1. ročníku základní školní docházky. Může se stát, že se uvolní místo během roku, ale nebývá to tak často.

Přes veškerou naši snahu není zatím možné se ještě více nafouknout, v současné době mají naše 4 družiny celkem 72 dětí.

Omezení náboru zbraslavských vlčat

Pokračující zájem nás také donutil přehodnotit možnosti nabírání dalších zájemců. Chtěli bychom upřednostnit nováčky ze spádové oblasti (Zbraslav, Lipence, Lahovičky) a nově tedy již zřejmě nebudeme nabírat děti z míst, kde již nějaký bližší skautský oddíl působí (např. Praha 4). Zároveň s tím budeme raději přijímat mladší děti od 1. – 3. ročníku, zatímco starší kluci už bohužel budou muset počkat na oddíl skautů.

Kritéria členství v oddíle zbraslavských vlčat

Chceme, aby do vlčat chodili hlavně ti kluci, kteří mají o skauta skutečný zájem a skaut je pro ně důležitým. Chovají se tak, jak se na vlčata sluší a patří (nebo je u nich alespoň vidět určité zlepšení), zúčastňují se akcí našeho oddílu a chtějí být součástí celé naší družiny. Máme za to, že takové nároky jsou fér. Ti, kteří se tak dlouhodobě nechovají a není u nich vidět snaha ke zlepšení, pak zbytečně zabírají místo dalším klukům v pořadníku, kteří by si skauta třeba užili mnohem více. Snažíme se vždy spolupracovat s rodiči a vždy velmi uvítáme jejich snahu ve společné řešení. Pokud však ze strany rodiče či syna snaha bude chybět i nadále, po nějaké době bychom se rozloučili.

• Kritéria docházky – alespoň 66% schůzek a 50% výprav. Schůzky máme každý týden (jednu) a výpravy 1-2x do měsíce o víkendech. Kritéria jsou nastavena tak, aby se skaut mohl křížit ještě s jinou třeba stejně důležitou pravidelnou aktivitou. Ovšem nechceme, aby skaut byl jen jakýmsi doplňkem volného času, když dětem zrovna neběží důležitější program nebo sportovnější kroužek 😉 Pokud má někdo tak moc zájmů, že s nimi skauta nestíhá, je to pro nás impuls, že mu náš skaut zas tak moc chybět nebude. Rádi pak nabídneme místo někomu, komu by náš oddíl mohl pomoci mnohem více a pro koho třeba budeme mnohem přínosnější 😉
  • Účast na výpravách v raném věku – prosíme snažte se podporovat účast na výpravách, nečekejte několik let, až se synovi bude chtít. Snažíme se připravovat i speciální výpravy vhodné pro nováčky (např. přespávání v naší zbraslavské klubovně). Čím dříve se vlče zbaví obav z výprav, tím více dobrodružství s námi stihne zažít. Jsme připraveni tomu samozřejmě co nejvíce pomoci a probrat s vámi případné obavy, podporu, atp.
  • Kamarádi, spolupráce – skaut je opravdu týmová aktivita a snažíme se učit děti tomu, že každý člen je důležitý a má své místo. Zájem o druhé je pro nás nezbytnou součástí fungování správné družiny. Pokud tedy do vlčat chodí jen někdo, kdo se zajímá maximálně tak o svého kamaráda a zbytek mu bude i po roce našich snah stále fuk, bude to pro nás důvod k rozloučení.
  • Skaut dělá dobré skutky – nejsme tu jen proto, abychom si hráli hry. Pomáháme. Sobě, družině, kamarádům, přírodě, někdy i úplně cizím lidem. Pro skauta je hlavní, aby neměl ručičky dozadu a chtěl dělat něco pro ostatní. K tomu se snažíme kluky vést. A když ta snaha ani po letech nenese ovoce, jistě chápete, že skaut asi nebude pro kluka to pravé.

Tyto podmínky samozřejmě nebudeme po nováčcích chtít plnit okamžitě, ale budeme rádi, když na nich společně s vámi rodiči začnou pracovat od samého začátku ;-).

Více informací

Pro rodiče nováčků míváme osobní setkání po první schůzce, kde si řekneme více. V tuto chvíli byste už mohli mít trochu bližší představu, zda je pro syna náš oddíl ten pravý 😉

Kde mohu zapsat syna do pořadníku

Kontaktujte prosím vedoucího oddílu nebo jeho zástupce (nejlépe emailem, viz kontakty), který Vám zašle odkaz na pořadník a po jeho vyplnění Vám potvrdí, že syna v pořadníku vidí. Nepřeposílejte si prosím odkaz mezi sebou a nevyplňujte jej sami bez předchozího kontaktování vedoucího. Zabráníte tím možnosti, že by se třeba váš záznam neuložil a my se o tom ani nedozvěděli 🙂