26.2.2017

O vícedenních výpravách

Následující text o vícedenních výpravách je výňatkem z informačního emailu pro rodiče nováčků 🙂

Hlavním důvodem pořádání výprav vůbec je to, že schůzky jsou příliš krátké a tudiž toho moc nestihneme – na výpravách se dá hrát více her, zkoušet více nových věcí a také se trochu více poznávat. Vlastně je to společně s letními tábory asi nejdůležitejší prvek skautské činnost – právě tady vznikají zážitky a kamarádství na celý život (věřte mi, není to klišé, sám jsem si tím prošel :-)).

V našem oddíle nejraději vyrážíme na vícedenní výpravy, protože se toho stihne ještě mnohem víc. Vlčata navíc mohou přičichnout k novým, dříve nepoznaným věcem, jako je třeba noční hra po městě nebo společná příprava večeře pro 30 lidí. Novinkou od září je pak to, že se na výpravy snažíme jezdit také odděleně po družinách (Vlci a Bobři zatím jezdí spolu), protože díky nižšímu počtu dětí se můžeme všem věnovat individuálně.

Na vícedenní výpravy jezdíme zpravidla do kluboven jiných skautů, ale někdy i do DDM, školních budov, rodinných center apod. Vždy ale spíme v teple pod střechou (pomineme-li tradiční červnovou závěrečnou výpravu, kdy už bývá teplo a jezdíme pod stany). Nemusíte se tedy bát, že by děti mrzly. Hlavním kritériem výběru kluboven pro naše výpravy je vybavenost kuchyně, přítomnost sprch a hezké okolí. Základen jsme viděli již opravdu mnoho, jako příklad bych vybral třeba Skautskou základnu Senečák v Plzni, Skautský univerzální dům v Jindřichově Hradci nebo třeba klubovnu v Hradci králové. Na fotky z výprav, které jsme v těchto klubovnách strávili, se můžete podívat na těchto odkazech:

A co vlastně na vícedenních výpravách děláme?

 • poznáváme se, hrajeme hry, budujeme přátelství
 • poznáváme nová místa, chodíme na výlety, dozvídáme se zajímavosti o městě, ve kterém jsme zrovna ubytovaní
 • někdy zasazujeme výpravy do příběhu, který nás celou dobu provází (prošli jsme si dějem knížek Popoupo a Mluvící balík, absolvovali jsme vysokohorskou expedici nebo jsme se Antonínem Benjamínem Svojsíkem nechali provést jeho životem 🙂
 • kromě hraní se o sebe taky staráme – podílíme se na přípravě jídel, někdy i na přípravě programu, nápady všech jsou vítány
 • trávíme večery u ohně, kde si zpíváme, ale také povídáme o zajímavých věcech, které kdo prožil a podobně – zkrátka využíváme atmosféry večera u táboráku
 • slavnostně přijímáme nováčky do smečky
 • a tak dále… 🙂

Pojďme se i podívat na seznam vybavení, které je dobré na vícedenní výpravy mít

 • větší batoh na všechny věci, dětem zpravidla stačí 35 nebo 40 litrů (nikdy prosím nedávajete dětem sportovní tašky přes rameno ani kufry, na výpravu jsou naprosto nevyhovující)
 • malý batůžek na případné výlety, nejlépe takový, který se v pohodě s ostatními věcmi vejde do toho velkého
 • spacák a karimatka – stačí obyčejné spacáky do klasických teplot, karimatka taky stačí klasická, ale dělají se i paměťové, nafukovací,…
 • přezůvky do kluboven
 • jídelní náčiní – nejlépe klasický ešus s příborem (často jsou klubovny vybaveny zásobou nádobí, ale ne vždy)
 • baterka – jakákoliv svítící, čelovky jsou lepší
 • pláštěnka – na sebe a nejlépe i na batoh 🙂
 • dobré boty – turistické boty, úplně nejlépe kotníkové (NIKDY ne sneakers typu Nike, Adidas, ani tenisky – bolí z nich nohy, zasmrádnou, méně vydrží), v letních měsících jsou pak dobrou volbou turistické sandály

Kdybyste potřebovali poradit s nákupem vybavení, nebojte se na mě obrátit na emailu sysel@skaut.cz nebo telefoním čísle 774 275 595.

Na samotný závěr mé slohové práce (za jejíž délku se omlouvám, ale kratší to zkrátka napsat nešlo) si dovolím ještě jednu poznámku 🙂 Jsme skauti, nejsme z cukru, nenecháme se rozhodit drobným deštíkem a snažíme se v tom duchu i dělat naše programy, ale na druhou stranu jsme již poměrně zkušení vedoucí a nejdeme hlavou proti zdi. Nemusíte se tedy bát, že by se děti pravidelně vracely z výprav unavené, zdevastované, nemocné, se zníčenými věcmi a tak dále. Jakýkoliv sebemenší problém každého dítěte se snažíme zodpovědně řešit a nepodcenit ho – ale musíme o něm vědět, takže se nebojte nám o něm napsat 😉