11.8.2021

Deskovkář

Rád hraji deskové hry. Nebojím se zkoušet nové, doporučit vyzkoušené, navrhnout nová pravidla. O hry se umím starat. Jsem dobrým společníkem při hraní. Umím poradit, ale i prohrávat

Patroni:      X Petr      X Mímo

0-1x       8-9x      2x

1. Nová hra

• Společně s kamarády si zahrajeme novou společenskou hru, kterou ještě neznám.
  • Snažím se pochopit její pravidla tak, abych si ji mohl kdykoliv znovu zahrát.

2. Hodně her

• Napíšu si seznam všech společenských, deskových a karetních her, u kterých znám pravidla a umím tyto hry hrát.
  • V seznamu mám alespoň 2x více her, než kolik mi je let. Ty hry, které mám doma, podtrhnu.
  • U každé hry si napíšu, kolik hráčů ji může hrát a oznámkuji, jak se mi hra líbí či nelíbí.

3. Hry s tužkou a papírem

• Zahraju si s kamarády či vedoucími tři hry, ke kterým je třeba pouze papír a tužka.

4. Vysvětlení pravidel

• Naučím své kamarády hrát novou hru, kterou předtím neznali (v partě hráčů jsou alespoň 2 takoví kamarádi).
  • Vysvětlím pravidla, hrou je povedu nebo hraji s nimi.

5. Vlastní pomůcky

• Vyrobím si vlastní figurku nebo hrací kostku.

6. Starost o hru

• Půjčím si (na výpravě, na táboře, od kamaráda, domů) větší deskovou hru kterou si chci zahrát s ostatními (s figurkami, kartičkami, herním plánem, alá Zombicide, Zooloretto).
  • U hry zkontroluji její stav, poškození, chybějící či opotřebované důležité díly.
  • Ukážu ostatním hráčům, jak se ke hře chovat a jak správně uložit dílky zpátky do krabice.
  • Pravidla úklidu dodržuji při každém hraní a zkontroluji, že po nás nezbyly dílky na zemi.
  • Hry vracím v pořádku ve stejném nebo i lepším stavu, než jsem si ji půjčil.
  • Stav hry, kterou jsem zkontroloval, a případné zjištěné problémy nahlásím vedoucímu.

7. Změna pravidel

• U své oblíbené hry vymyslím změnu pravidel tak, aby se hra hrála jinak než byla zamýšlena.
  • Zkusíme si takto upravenou hru zahrát. Patronovi sdělím, jak se změna pravidel osvědčila, zda se mi i ostatním líbila a v čem byla hra lepší či horší.

8. Fair play

• Vysvětlím patronovi, proč je důležité u her nepodvádět a umět i prohrávat.
  • Vždy hraji podle pravidel! Při hraní se nehádám ani nevztekám, aby si hru užili i ostatní.
  • Neodcházím od rozehrané hry jen proto, že mě přestala bavit. Nakonec pomáhám hru uklidit.

9. Tradiční hry

• Zahraju si jednu hru na šachové hrací desce (šachy…) a jednu hru s kartami (např. prší…)

10. Vlastní hra

• Vytvořím sám, s kamarádem nebo se šestkou vlastní hru (vytvoříme plán i pravidla).
  • Hru si zahrajeme a zhodnotíme, jak nás baví.