16.1.2021

Kuchař

Baví mě příprava jídla, umím krájet a dokážu pro ostatní samostatně připravit jednoduchá jídla. V domácí ani oddílové kuchyni se neztratím.

Patroni:     Studánka      Klíště

4x        1x        1x        1x        4x

• Studánka

1. Pomazánka nebo salát

• Samostatně (ale klidně za dozoru rodičů) připravím svojí oblíbenou pomazánku nebo salát.
  • Nezapomenu si umýt ruce a po vaření uklidit.
  • Získám pochvalu (stačí slovní) od ostatních, kterým má pomazánka nebo salát chutnala (rodiče, bráška, kamarád)

2. Vaření

• Na schůzce, výpravě nebo táboře uvařím společně s ostatními jednoduché jídlo bez použití polotovarů pro celou šestku.

3. Krájení

• Nakrájím zeleninu na salát, cibuli do jídla. Rozkrojím housku, rohlík nebo bagetu. Nakrájím bochník chleba na rovné krajíce

4. Mazání pečiva

• Namaži pro celou rodinu krajíce chleba s čím kdo má rád.
  • Krajíce jsou namazané rovnoměrně a až do krajů, nic není upatlané.

5. Prostření stolu

• Připravím doma stůl na oběd nebo večeři pro rodinu, vyfotím a po jídle stůl zase uklidím.

6. Skladování potravin

• Pomohu rodičům nakoupit (ideálně větší rodinný nákup).
  • Doma nákup roztřídím a pomohu uložit na svá místa (do špajzu, do lednice, do šuplíků a skříněk.
  • Na potravinách najdu datum trvanlivosti a zkontroluji, že nejsou prošlé.

7. Mytí nádobí

• Na výpravě nebo na táboře umyji a utřu společné nádobí po hlavním jídle a uklídím jej tam, kam patří. Umyté nádobí je čisté, bez zbytků jídla, zbavené mastnoty. Z utřeného nádobí neteče voda 😉

8. Brambory

• Oškrábu půl kila brambor (cca 5-6 kusů) škrabkou.

9. Vaření na ohni

• Uvařím na ohni čaj a jedno jednoduché jídlo

10. Šéfkuchař vaří

• Připravím své oblíbené teplé jídlo, např. palačinky, lívance, bábovku, domácí pizzu. S tepelnou úpravou mi pomáhají rodiče, poté dokončuji (např. ozdobím palačinky, lívance, pocukruji bábovku).
  • Napíši recept mého výtvoru, aby podle něj mohli zkusit vařit i ostatní.