6.3.2021

Zahradník

Umím se postarat o okrasné i užitkové rostliny, které doma nebo na zahradě pěstujeme.

Patroni:      Studánka      Ríša

2-3x        5x        4x        2x        1-2x

Přehled úkolů těch, kteří si plní vlčka Zahradníka

1. Zahrada

• Představím ostatním členům družiny svoji zahradu. Jako správný zahradník jim ukážu, co nejzajímavějšího na zahradě roste.
  • Pokud doma nemám zahradu, můžu provést zahradou prarodičů, na chatě, zahradou u skautské klubovny, popřípadě větší sbírkou domácích pokojových rostlin.

2. Poznávání

• Pokusím se správně vybarvit a pojmenovat zadané rostliny, stromy a keře na obrázcích. Může mi pomoct knížka nebo internet.

3. Moje rostlina

• Ukáži družině svoji rostlinu
  • Zjistím, co mé rostlině škodí a co ji naopak pomáhá.
  • Informace zapracuji do krátkého příběhu, který odvyprávím členům své družiny.

4. Světlo a teplota

• Vyberu si dvě stejné rostliny. Jednu umístím na světlo a teplo, druhou do tmy a chladu.
  • Dva týdny budu obě pozorovat a každý den si zaznamenám, jak vypadají.
  • Poté ukážu družině výsledky svého pokusu.

5. Kypření půdy, zemědělství

• Najdu na výletě či na procházce s rodiči na výletě do polí remízek (tj. ostrůvek zeleně v poli) a vyfotím ho.
  • Řeknu ostatním členům družiny, jaký má takový remízek v poli význam

6. Péče o květiny

• Po dobu alespoň 1 měsíce se sám starám doma o pokojové rostliny.

7. Neznámá

• Najdu v přírodě nebo na zahradě rostlinu, která mě zaujala, ale o které nic nevím. Zjistím si, jak se jmenuje, co potřebuje ke svému životu a čím je zajímavá.

8. Pozoruji vznik

• Vyberu si rostlinu, kterou nechám vyklíčit (např. čočka, hrách, fazole, řeřicha).
  • Každý den si zaznamenám (zakreslím, vyfotím…), jak klíčení probíhá.

9. Bioodpad /

• Vím, co je bioodpad a jaké věci se dávají a nedávají do bioodpadu.
  • Sám se podílím na třídění věcí do bioodpadu. Pokud nemám tu možnost, seznámím se s bioodpadem u naší skautské klubovny (až to bude možné)

10. Jídlo

• Připravím pokrm z mnou vypěstovaných nebo sesbíraných plodin, např. koláč, marmeládu, zeleninový salát, a dám ochutnat rodině.