30.1.2021

Čtenář

Rád čtu, mám velký přehled o knížkách, umím o nich vyprávět, vybrat zajímavé a doporučit je ostatním. Čtu pravidelně časopis Světýlko, umím vybrat zajímavé články pro svoji šestku. Rád navštěvuju knihovnu, půjčuju si knížky, včas je vracím a případně vím, jak si prodloužit výpůjční dobu.

Patroni:     Klíště      Adéla      Špunt

3-4x        1x        4-5x        0-1x        1-3x

1. Vztahy mezi postavami

• Popíšu tři vztahy mezi lidmi ve vybrané knížce.

2. Seznam knížek

• Zaznamenávám si, které knížky jsem přečetl (název, autora/ky, kdy jsem knihu dočetl, jak dlouho jsem knihu četl, čím mě zaujala a jednu zajímavou myšlenku).
  • Mám takto sepsáno alespoň deset knih.

3. Vyznám se v knihovně

• Alespoň třikrát jsem navštívil knihovnu a půjčil jsem si z ní pokaždé knížku.
  • Knížky vracím včas, pokud výjimečně ne, zaplatil jsem zpozdné.
  • U libovolné knížky si umím prodloužit výpůjční dobu, pokud je to třeba.

4. Doporučení

• Doporučím kamarádovi nebo kamarádce knížku, kterou začne číst. Společně se pobavíme o tom, co se v knížce dělo.

5. Knižní inspirace

• Přečtu si knížku, pak se podívám na její filmové nebo divadelní zpracování a vzájemně je porovnám.
  • Na schůzce či výpravě pak řeknu družině, v čem se jednotlivé verze lišily.

6. Poezie / /

• Vyberu si oblíbenou básničku, přednesu ji družině či na besídce, nebo ji výtvarně ztvárním.

7. Jak vzniká knížka

• Vyberu si knížku a zjistím, kdo se na jejím vzniku podílel (ilustrátor/ka, nakladatel, překladatel/ka…).
  • Najdu si (např. na internetu), jak knihy vznikají.

8. Vyprávím děj /

• Vyberu si libovolnou knížku a její děj převyprávím družině.

9. Čtu Světýlko /

• Vyberu z posledních dvou Světýlek zajímavý článek, který doporučím vlčatům. Vysvětlím jim, proč by si ho měli přečíst.

10. Oblíbený spisovatel/ka

• Vyberu si oblíbeného autora/autorku knížek a zjistím informace z jeho/jejího života. Vytvořím plakát, který si umístím v pokojíčku nebo v klubovně.